Komplexní služby v oblastech zkušebnictví, inspekce, certifikace a školení

Oznámení

Nebyly nastaveny údaje pro přístup do Facebook API (je nutno vytvořit FB aplikaci a získat přístupové údaje, ty následně nastavit v administraci CMS)

60 let s mistry zkušebnictví: Miroslav Prokop

Poznejte další příběh kolegy, který věnoval zkušebnictví 34 let. U příležitosti naší šedesátky vám postupně přinášíme příběhy mistrů, kteří stáli nebo dosud stojí za naší tradicí poctivého českého zkušebnictví.      

„Po příjezdu ze služební cesty do zahraničí jsme museli vypracovat detailní zprávu pro StB“

Kdy jsi přišel do SZÚ?

Po škole jsem pracoval nejprve jako technolog a až po vojně v roce 1969 jsem nastoupil do Strojírenského zkušebního ústavu v Brně, kde jsem zůstal do roku 2003 - takže jsem ve zkušebnictví dělal plných 34 let!

Jaké byly tvoje začátky?

Prvním pracovištěm v SZÚ pro mě byla zkušebna tepelné techniky a mým prvním vedoucím byl Ing. Kavín. Vzpomenu si dokonce i na úplně první zakázku, kterou jsem měl na starosti. Bylo to zkoušení ručního plynového hořáku.

Pamatuji si, že zkušební protokoly se tenkrát psaly rukou a potom se na spisovně přepisovaly na psacích strojích.

Jak bys zhodnotil svou práci v SZÚ?

Nejvíc mě na mém zaměstnání bavila její úžasná variabilita – nikdy jsem za ty roky nedělal to stejné.

A navíc jsem měl opravdu zajímavé zákazníky – ČKD Praha, Tatra Kolín, 1. Brněnská strojírna Brno, 1. Brněnská strojírna Třebíč.

Ze zakázek mimo republiku jsem byl nejvíc hrdý na možnost zkoušet hořáky firem ELCO a Weishaupt nebo na testování kotlů Buderus.

S podnikem 1. Brněnská Třebíč jsme pak realizovali úspěšný projekt najíždění výroby hořáků na plynná paliva.

V době RVHP jsme se jako ústav zapojili do spolupráce při vývoji hořáků na plynná paliva. Já jsem byl členem této komise.

Po rozpadu RVHP se náš ústav zapojil do přejímání EU norem a směrnic do české legislativy. Já jsem pracoval v komisích pro Jednoduché tlakové nádoby a Strojírenství.

Co o tobě málokdo ví?

Při zaměstnání jsem si doplnil znalosti německého a ruského jazyka.

Máš nějaké „historky z natáčení“?

Za ty roky jsme jich s kolegy zažili vážně hodně. Každá doba nese to své, ale tyto zážitky jsou, myslím, na dnešní dobu nepředstavitelné:

Když se jezdilo na služební cesty do zahraničí, museli jsme získat předem povolení od ÚNMZ (Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví). Po příjezdu ze zemí mimo RVHP jsme pak z každé cesty museli vypracovat detailní zprávu pro StB.

Pro cesty do západních zemí jsem potřeboval i posudek od uličního výboru Komunistické strany Československa.

Rozhovor zaznamenal Tomáš Hruška na Setkání bývalých zaměstnanců SZÚ dne 4.6.2025 v SZÚ Brno.

Děkujeme oběma kolegům!

Tým SZÚ

 

 

 

newsletter

Odebírejte náš newsletter

Novinky ze světa zkušebnictví, inspekce a certifikace