Komplexní služby v oblastech zkušebnictví, inspekce, certifikace a školení

Vagus zkouší a certifikuje helmy v SZÚ - rozhovor s Ondřejem Bankem

Během zkoušení prototypů lyžařských helem nám poskytl rozhovor majitel značky Vagus, Ondřej Bank.

Nedílnou součástí každé lyžařské nebo snowboardové výbavy je ochrana hlavy, tedy dobře padnoucí, kvalitní a bezpečná helma. Na trhu existuje celá řada výrobců helem, mezi nimiž vyniká česká značka Vagus

Značku Vagus založil jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších alpských lyžařů u nás, Ondřej Bank. Již během své aktivní sportovní kariéry se pustil do vlastního projektu,
a se svým týmem začal vyrábět produkty, které vynikají nad ostatními svým designem i vlastnostmi. Po lyžařských brýlích a textilu zařadil Vagus do svého portfolia právě helmy, určené jak profesionálním závodníkům, tak i hobby sportovcům.

Vagus je lokální, českou značkou a zakládá si na tom, že vývoj a výroba helem je lokalizována v České republice. Jsme proto velmi rádi, že můžeme být jednou ze součástí celého procesu a že se Vagus rozhodl testovat a certifikovat své helmy právě v naší zkušebně mechanických zařízení.

Během testování nových prototypů a přezkoušení stávajících modelů v SZÚ nám poskytl rozhovor sám majitel značky, Ondra Bank:

Co Vás dovedlo k myšlence založit si vlastní značku?

„V době, kdy jsem se v lyžování začal více prosazovat bylo potřeba stále více řešit finanční stránku věci. Tehdy u nás nebylo lyžování tak populární, jako je tomu dnes a sehnat sponzory a finanční podporu bylo obtížné. Jedním z motivů tedy byla jistá míra finanční nezávislosti. Druhým motivem byl fakt, že se mi tehdejší závodní vybavení moc nelíbilo.
Byl tam takový rozkol mezi funkčností a designem. Buďto byly věci funkční, ale nevypadaly dobře po stránce designu anebo to bylo právě naopak. Já jsem chtěl spojit obojí, jak pěkný design, tak i funkčnost.“

 

Když byste se měl ohlédnout zpátky, co byla doposud největší výzva pro značku Vagus?

„Od začátku jsme se museli vypořádat s celou řadou výzev. Od začátku pro nás největší výzvu představují právě helmy, které u vás testujeme, protože kromě finanční náročnosti je náročné vše navrhnout a vyrobit tak, aby to splňovalo jak naše představy, tak i bezpečnostní standardy. V rámci helem jsme se pustili i do vývoje helmy na skeleton , na míru dělanou české reprezentantce Aničce Fernstädtové, což pro nás bylo zase něco úplně nového. Nicméně já mám výzvy rád a nebojím se pouštět i do bláznivých věcí.“

 

Na kterých trzích jsou produkty značky Vagus k dostání?

„V současnosti prodáváme hlavně v Česku a na Slovensku, pár kousků se dostane také do Rakouska nebo Německa, ale pořád máme rezervy, co se týká větší expanze. Teď se hlavně s naším týmem soustředíme na vývoj a kvalitní výrobu.“

 

Něco k samotné výrobě. Vyrábíte v ČR nebo v zahraničí, případně kombinovaně?

„Co se týká konkrétně helem, tak kompletní vývoj a výroba probíhá u nás, dá se říct že přímo na Moravě. Také textil vyrábíme v Česku. Samozřejmě jsou některé věci, které se v Česku nedají vyrábět, protože zde pro ně neexistuje výroba, ale snažíme se dostávat všechno co jde sem k nám.“

 

Čím jsou vaše helmy unikátní? Je to použitým materiálem, originálním tvarem, designem případně něčím jiným?

„Je to kombinace zmíněných faktorů. Používáme kevlar, pro všechny součásti našich helem se snažíme používat ten nejlepší dostupný materiál. Zároveň se snažíme uplatnit moje zkušenosti ze světového poháru. Důležitý je také komfort, poměr váhy a bezpečí. Vyrobit helmu, která je komfortní a zároveň splňuje certifikaci na Kitzbühel a světový pohár není jednoduché. Proto kombinace designu a funkčnosti je to, co dělá naše helmy unikátní.“

 

Je známo, že s vašimi helmami jezdila také známá snowboardistka Eva Samková. Dostal se Vagus už i mezi další profesionály, třeba i ze zahraničí?

„Ano je to další věc, kterou bychom chtěli dále rozvíjet. Nyní jsme začali spolupracovat na vývoji také s firmou Kästle a řešíme výstelky a vnitřní bezpečnost helem. Sám jsem doteď dělal testovacího jezdce, ale rádi bychom získali i někoho dalšího. Eva Samková jezdila s naší helmou od roku 2014 do minulého roku.“

 

Plánujete vývoj přileb i pro ostatní sporty? Jak již zaznělo, vyrobili jste přilbu pro skeleton. Co například cyklistika, přilby pro skateboarding atd.?

„Uvidíme. Ten logický vývoj k tomu směřuje. Bylo by fajn pustit se i do cyklistiky, ale ten proces je velmi zdlouhavý, obzvlášť když si všechno děláme sami. Určitě nechceme jen objednat cyklistickou helmu vyrobenou v Číně, i když ten výběr tam je, ale jdeme cestou vlastního vývoje a výroby.“

 

A ještě mi dovolte poslední otázku. Jak byste ohodnotil dosavadní spolupráci se Strojírenským zkušebním ústavem?

„K SZÚ jsme se dostali přirozenou cestou, když jsme začali řešit certifikaci našich helem.
A spolupráce je v pohodě. Jsme rádi, že máme český certifikát, a že si u vás můžeme dělat průběžné vývojové testy různých našich prototypů.“

 

Děkujeme moc za rozhovor a přejeme hodně úspěchů nejen s dalším rozvojem Vaší značky.

Přidejte Váš názor

Blog

}
newsletter

Odebírejte náš newsletter

Novinky ze světa zkušebnictví, inspekce a certifikace